Rozhovor s Bárou, zakladatelkou HNST.LY

Bára Perglová

Svět je plný krásných věcí, ale jen hrstka z nich vzniká opravdu poctivou cestou. A právě tyhle vzácné poklady hledá a objevuje Bára Perglová, která loni spustila online obchod HNST.LY s nabíkou nadčasově krásných věcí od poctivých tvůrců. Některé z nich do své kolekce zařadila také Zuzka z Red Poppy Stories, na jejímž blogu zároveň probíhá soutěž o keramiku z čerstvé HNST.LY kolekce. Svůj krásný projekt nám Bára přiblížila v následujícím rozhovoru, ve kterém mluví také o tom, jaké strasti a slasti jsou s podnikáním spojené, jaké věci nejradši dává i dostává, a který dárek jí v životě udělal největší radost. 


Online obchod HNST.LY nabízí krásné věci, které vznikly poctivou cestou. Jak dlouhá byla cesta od prvního nápadu k jeho spuštění?


První impulz přišel před rokem a půl v Londýně, kdy mi při pohledu na tamní konzumní způsob života několika milionů lidí došlo, že bychom se měli víc zajímat o původ věcí, které si kupujeme, a stejně tak i o to, jakým způsobem se jich s ohledem na životní prostředí zbavíme, až nám doslouží. O pár měsíců později se v hlavě začal líhnout nápad na obchod, který bude spojovat stoprocentně jasný původ a poctivost řemeslné výroby. První verze stránek byla spuštěná v dubnu, druhá v říjnu minulého roku. Ta cesta ke spuštění nebyla tak dlouhá a svým způsobem to byla ta nejjednodušší část vůbec. Od spuštění vede zase úplně nová cesta, která je jiná, mnohem složitější a nikde nekončí.

Prvním poctivým produktem byla prkénka z Matějovy dílny, která stále patří k nejoblíbenějším. 

Co v rámci svého poctivého projektu považuješ zatím za největší úspěch?

Jedním z čerstvých úspěchů je také kolekce keramiky, kterou přímo pro HNST.LY vyrobila Nina Rail. 
Úspěch vidím s každým malým krokem, který nás posunuje dál. S každou objednávkou, s každou pochvalnou recenzí, děkovným e-mailem od zákazníka. Jsem pyšná, když za mnou lidé přijdou třeba na pop-up shopu a řeknou, že nás znají, sledují nás a fandí nám. A za další velký úspěch považuju, že jsem si vybrala ke spolupráci fantastické tvůrce, se kterými je skvělá komunikace a spolupráce. To je v podnikání asi základ. Mít kolem sebe lidi, na které je spoleh. Na tohle jsem zatím měla velké štěstí nejen co se týče tvůrců, ale i kolegů.


Kdybys teď mohla začít znovu, bylo by něco, co bys změnila?

V podstatě ano, nicméně mám pocit, že jsem začala nejlíp, jak jsem mohla a jak mi to situace umožňovala. Zpětně, když se člověk podívá na věci, které udělal, vždycky se najde něco, co by zlepšil. Navíc já jsem v tomhle věčně nespokojená perfekcionistka:) A když udělám chybu, beru ji jako zkušenost. 

Jedna z kategorií na Dejmidarek.cz se věnuje i knížkám. Které Tě ovlivnily nejvíc a jaké nejradši dáváš jako dárek?

Jsem generace Harryho Pottera. Svět čar a kouzel prostoupil moje dětství opravdu hodně a doteď mě baví, i když jsem ho už pár let nečetla. A mimo něj tu jsou knížky, které na mě hodně zapůsobily a zůstaly v paměti nebo se k nim vracím. Třeba Malý princ a Farma zvířat, nebo z těch novějších Kraď jako umělec, Restart, Muž jménem Ove nebo Jak drahé je zdarma. Raději dávám knížky, které jsou užitečné. Sebevzdělání považuju za důležité, ať už se týká osobního rozvoje, podnikání nebo zdravějšího stravování.

Knížku Kraď jako umělec Bára zařadila i do své kolekce pro Dejmidarek.cz. 

Jaký dárek Ti kdy udělal největší radost?


Byl to diář Moleskine z edice světových měst. London byl ten můj; s mapou ulic a plánkem metra uvnitř. Dostala jsem ho, když jsme se tam stěhovali. Uvnitř bylo napsané věnování od několika mých přátel a pak jeden dopis od kamarádky, který mi vykouzlil úsměv na tváři pokaždé, když jsem si ho četla. Nebo když mi bylo smutno, nic se mi nedařilo a cítila jsem se mizerně mi pomohl vzchopit se a jít dál. Ten diář mi dával pocit, že mám přátele nablízku.

Diář Moleskine z edice City Notebook Londone
A nutná otázka na závěr - radši dárky dáváš nebo dostáváš?
K materiálním dárkům mám specifický vztah. Sama na ně nemám dobrý vkus, takže je nerada dávám a nerada dostávám překvapení, protože v 99% případů se zase nesejdou s mým vkusem:) A nerada pak mám věci, které se mi nelíbí, ale nemůžu se jich zbavit, protože to byl dárek. Raději dárky dávám. Ty nehmatatelné. Kurz, konzert, lístky do divadla, pozvání na večeři. Zážitky si člověk totiž nosí všude s sebou.


Ukázka z Bářiných přání, které jsou součástí její kolekce pro Dejmidarek.cz.

Celou udržitelnou kolekci, kterou pro nás Bára loni vytvořila, si můžete prohlédnout tady. A s Dejmidarek je provázán také její online obchod HNST.LY, kde u všech produktů najdete naše tlačítko, díky kterému si je hned můžete vložit do svého wishlistu. A pokud zatoužíte vidět některé z nich naživo, sledujte HNST.LY na Facebooku a Twitteru, ať vám neujde info o pořádání pravidelných pop up shopů. 

Iri z Dejmidarek.cz

[

]

Žádné komentáře:

Okomentovat