Rozhovor s Martinem ze Citybikes

Kolo ve městě se konečně i u nás stává moderní a příjemnou záležitostí, kterou si užívá čím dál více lidí. V roce 2006, kdy vznikla společnost Citybikes
, jich ale zrovna moc nebylo. Skupinka nadšenců pro městskou cyklistiku, která za značkou stojí, tak musela pozvolna a trpělivě přesvědčovat české zákazníky, že kolo můžou vnímat nejen jako sportovní náčiní, ale také jako dopravní prostředek. A povedlo se. Martin Říha, v jehož hlavě se nápad zrodil, dnes spolu se svým kolegou vede úspěšný obchod, v němž kromě kol a doplňků od známých zahraničních značek můžete pořídit také kola vyrobená v České republice. Najdete je pod značkou Kolos - autorského konceptu Citybikes, který mimo jiné nabízí také možnost sestavit si kolo na míru. Detaily se dozvíte v následujícím rozhovoru, v němž Martin kromě kol mluví také o dárcích a upřímné radosti, kterou dokážou vyvolat.


Martin Říha, jednatel Citybikes, foto: Podnikatel.cz


Kdo všechno za týmem Citybikes stojí a v čí hlavě se zrodila myšlenka na rozjezd obchodu s nabídkou vybavení pro městskou cyklistiku?


Tým Citybikes tvoří skupinka lidí nadšených pro městskou cyklistiku a cykloturistiku. V současné době jsou to dva společníci a několik dalších stálých členů týmu, kteří se starají o prodej, servis kol administrativu či marketing. Máme i několik externích spolupracovníků, kteří nárazově vypomáhají při různých akcích nebo na různých projektech. Jsme relativně malá firma a celý tým má spíše rodinný charakter. Zárodek myšlenky vznikl v mé hlavě, její vyslovení a vlastní zrod pak proběhl u jednoho pivka v Café Na půl cesty v pankráckém centrálním parku. Trvalo ale asi tak rok, než jsme jí dali reálné obrysy, založili společnost a rozjeli obchod.

Café na půl cesty v parku Na Pankráci. Tady to všechno začalo.

Dostal jste někdy nebo jste sám dal kolo jako dárek?


Ano, poprvé jako malý kluk ve čtyřech letech. Jako firma jsme rozdali svým zákazníkům spoustu dárků, mezi nimi byla i kola.


Radši dárky dáváte nebo dostáváte?


Raději dárky dávám, zejména když se mi podaří trefit se do vkusu a nálady obdarovaného. Mám malé děti a těm se dárky dávají celkem snadno a upřímná radost v jejich očích je opravdu neodolatelná.Citybikes fungují už od roku 2006. Jak se za tu dobu zájem o kola do města změnil, a která kola nebo vybavení z vaší nabídky patří k nejoblíbenějším?V roce 2006 zde nebyl žádný trh městské cyklistiky tak jako v západních evropských městech. Naší inspirací bylo Holandsko, Německo, či města jako jsou Kodaň nebo Vídeň. Byli jsme první, kdo se v Česku začal městské cyklistice naplno věnovat. Rozjezd byl ale velmi pozvolný. Češi vnímají kolo spíše jako sportovní náčiní ne jako dopravní prostředek. Vliv má i stav infrastruktury, která v mnohých městech ještě zdaleka není optimální. Rozhodně ale cítíme každým rokem rostoucí zájem. V našem sortimentu nás hodně baví retro kola. Jsou to klasická městská cestovní kola, ale v retro stylu a s moderními prvky jako například nábojové převodovky nebo dynama. Kolo vypadá skvěle a jeho majitel je na něm chic. Proto jsme i tato kola zařadili jako první pod naší značku Kolos. To je koncept, kde si můžete kolo přizpůsobit svému vkusu a potřebám – zvolíte si barvu rámu, osazení kola a doplňky. Pro sestavení kola jsme připravili online konfigurátor na www.kolosbikes.com, kde zákazník ihned vidí, jak kolo bude vypadat. Kolo je pak do dvou až tří týdnů vyrobeno. Je to dobrý pocit, když zákazník poprvé vidí svoje nové kolo na vlastní oči a je nadšený.


A mezi naše oblíbené doplňky určitě patří helmy Yakkay, to jsou helmy s pokrývkou ve tvaru kloboučku či čepice, nebo také kabelky NewLooxs na nosič kola anebo Reelight bezbateriové a designové osvětlení na kolo.


Stylové městské kolo KolosKdybyste obchod s koly měli rozjíždět znova, bylo by něco, co byste udělali jinak?Za ty roky jsme získali mnoho zkušeností. Musím říci, že i chyby a různé problémy byly pro nás cenné ponaučení a bylo důležité si jimi projít. Vše sehrálo v historii společnosti určitou roli a někam nás posunulo. Takže bych asi neměnil nic. Kola nás baví a těší nás vyvíjet nové produkty. A doufám, že to tak i dlouho zůstane. 

Rozhovor připravila: Iri z Dejmidarek.cz
Kolo Citybikes najdete také v aktuální kolekce od Míry Valeše, editora magu Cake Czechoslovakia.


Kolekce od Míry Valeše

[

]

Žádné komentáře:

Okomentovat