Rozhovor s Evou a Klárou z Popout

Online platforma Popout nabízí krásné věci od českých tvůrců, které vznikají s láskou a nesou v sobě zajímavý příběh. Skrývá se za nimi poctivá ruční práce, která vede k jedinečnému výsledku. Za projektem stojí Klára Šebesťáková a Eva Zachová, které Popout založily v roce 2009. Už šest let tak pomáhají šířit půvab a kvalitu českého designu, který si to rozhodně zaslouží. V rozhovoru pro náš magazín shrnují, jak to celé vlastně vzniklo, a jak Popout funguje dnes. Po přečtení můžete zabrousit mezi naše tipy, mezi kterými od Popoutu najdete spoustu zajímavých pokladů.

Zakladatelky Popoutu Eva Zachová a Klára Šebesťáková

Popout přes svůj web nabízí krásné věci od českých tvůrců. Jak přesně projekt funguje? 


Eva a Klára: Popout je portál, kde designéři mohou jednoduchým způsobem představit své výrobky, svůj příběh, a oslovit tak ty, co hledají krásné a originální dárky, doplňky nebo dekoraci. V tomto tvůrčím procesu hrajeme pomyslnou roli kurátora, mentora či zprostředkovatele a přinášíme české i slovenské tvůrce blíže zákazníkovi. Pomáháme z velkého množství rozličných produktů vybrat jen ty kvalitní, řemeslně zpracované, za kterými stojí tvůrci se zajímavou historií a příběhem. Výrobcům pak pomáháme prosadit se a prezentovat své produkty způsobem, který si zaslouží – s citem a láskou. Každý produkt je zabalen a poslán přímo z dílny daného výrobce, zákazník tak do rukou dostává nejen originálně zabalenou věc, ale také jedinečný výrobek s příběhem.
Sešity z kolekce Travel Handy Colection

Vzpomínáte si na první záchvěv inspirace, která k založení Popoutu vedla? 

Eva a Klára: Ani se nám nechce veřit, že už je to tak dávno. První záchvěv totiž přišel už v roce 2009:) Od té doby Popout urazil dlouhou cestu a hodně se změnil. Sice nám to trvalo, ale konečně víme, že jsme na správné cestě. Je úžasné vidět, kolik kreativních a talentovaných lidí u nás je. Ty co se rozhodli opustit svoji dobře placenou práci, aby se mohli věnovat tomu, co je doopravdy naplňuje. Není to lehké, sami to známe. Chce to hodně odvahy a odhodlání. Někdy i dvě práce najednou. A proto jsme rádi, že se Popout nakonec vydal touto cestou. Našim zákazníkům nabízíme prostor, kde si mohou být jisti, že objeví originální a jedinečné věci od českých i slovenských tvůrců a naopak designérům nabízíme tu důležitou oporu a propagaci, kterou potřebují.

Autorská grafika na přání od rumtuntunCo v rámci projektu považujete zatím za největší úspěch? 

Eva a Klára: Největším úspěchem jen pro nás vždy zpětná vazba, jak od zákazníků, tak pak od samotných designérů. To hned zahřeje u srdíčka. Pracovat sám pro sebe a nemít žádného šéfa zní jako sen mnoha lidí, ale skutečnost je mnohem težší než se zdá. V tu chvíli nemáte žádnou pevnou pracovní dobu, vše je 24 hodin a ne vždy vše běží tak, jak má. Stále je co zdokonalovat, vylepšovat a upravovat. No a pak přijdou děti a začne úplně jiný kolotoč:) Takže, když nám přijde email od designéra, že má radost z toho jakou práci jsme pro něho odvedly, nebo zákazník, že je nadšen a s jednou objednávkou rozhodně nekončí, tak to je to, co nás žene stále dopředu. 

Na Popoutu jsou k dostání také knížky. Která díla vás nejvíc ovlivnila a jaké nejradši dáváte jako dárek? 

Eva: Tohle téma bych přenechala Klárce, ta je zkušená čtenářka. Já jsem teď skoro celý rok nečetla nic jiného než o těhotenství, co jíst a nejíst a o tom jak být správný rodič či mít to nejšťastnější dítě na světě. :) No a teď mám tu výhodu, že všechny tyhle pečlivě přečtené a chytré knihy mohu předávat dál svým kamarádkám. To mi dělá radost. 

Klára: Ovlivnila? To opravdu neumím říct. Ale miluju spoustu knih. Jedna z mých favoritek poslední doby je Zlodějka knih.


Markus Zusak v příběhu Zlodějka knih zajímavě zpracovává téma druhé světové války.

Jaký dárek vám kdy udělal největší radost?
Eva a Klára: To máme stejné. Samozřejmě dárek od našich tvůrců:) Máme vždy radost, když se nás někdo zeptá, kde jsme tohle či ono koupily a my můžeme říct, to je z našeho Popout. Že jedna designérka to vyrábí na samotě u lesa a každý kus je originál. Nebo, že se jedná o limitovanou edici, pro kterou bylo vyrobeno jen deset kusů. Máme prostě rády dárky s příběhem a přidanou hodnotou.


Dřevěná lampička od slovenského designéra Eugena Pauloviče


Dárkové inspirace je na Popout víc než dost a vy jste na ní srdečně zváni.


[

]

Žádné komentáře:

Okomentovat