Jaké dárky jsme přivezli z Japonska a další cestovní zážitky

Když někam jedete na dovolenou, rodina a známí se těší, že jim přivezete nějaký malý hezký suvenýr. Dost možná si ho přivezete i vy sami, aby bylo na co vzpomínat. Když ale do cizí země jedete za prací a dokonce v ní strávíte delší čas, očekávání rostou. Chce to něco většího a tradičního. Nebo něco hodně dobrého. Nevíme, jak to máte vy, ale povíme vám, jak jsme to měli my. Jaké dárky náš tým přivezl ze svých dalekých cest. Ze skandinávského Švédska, slunné Itálie, přímořského Turecka a dalekého Japonska.

Italská Kalábrie


Pokud jsme dosud dostatečně nezdůraznili, že je náš Matěj původní profesí vědec, tak to děláme teď. Vystudoval teoretickou fyziku (něco ve stylu Sheldona v BBT) a po doktorandských studiích získal postdoc na univerzitě v Kalábrii ve městě Cosenza. Jestli si představujete, že italské univerzitní městečko bude mít krásné historické centrum, tak vás následující fotka asi trošku zklame...


Cosenza

"My tomu říkali warzone," směje se Eva, která Matěje v roli přítelkyně na jeho zahraniční cestě doprovázela. Při jedné z procházek prý dokonce našli slepičí pařátku. "Celkově tam byl život hodně těžký, chtěla jsem si tam najít práci, ale s 60% nezaměstnaností pro lidi do 25 let by byl zázrak, kdyby se mi to povedlo. A ten se nekonal," vzpomíná a hned k tomu ale přidává i lepší zážitky. "Jídlo, víno, příroda a moře - to všechno bylo neskutečně krásné."

A právě víno se zařadilo na seznam dovezených dárků. "V Itálii jsme zásadně pili víno Corvo a byli jsme z něj tak nadšení, že jsme do Čech i přes doplatek kvůli vyšší váze kufrů přivezli sedm lahví. Abychom po návratu zjistili, že ho prodávají i u nás. Každopádně je výborné a všem ho doporučujem," usmívá se Matěj. 

Víno Corvo najdete i mezi našimi tipy na dárky

/Kromě vína Eva s Matějem přivezli z Itálie taky hodně šunky a jednu roztomilou kočičku, kterou mají dodnes./


Turecká Alanya

Klasická dovolená u moře. Neklasické suvenýry. Třeba lední medvěd s barevným postrojem. Toho jsem si nadělila já sama respektive jsem přemluvila muže, aby ho koupil, a po návratu mi ho dal k narozkám. Jak jsem si přála, tak se stalo a medvídek, který plní funkci mini šperkovnice, mi hezky rozšířil mou sbírku ledních medvědů. Dárky jsme ale samozřejmě přivezli i ostatním. Jeden čerstvě plnoletý mladík třeba dostal "Aladinovu lampu", aby mu splnila všechna dospělá přání.

Polární medvěd z Turecka
Alanyova lampa

Japonsko


Kdyby si Matěj mohl vybrat, asi by radši svůj postdoc strávil v Japonsku. Pro tuhle zemi má totiž slabost. Co se nepovedlo jemu, se ale poštěstilo jeho kamarádovi Slavovi, kterého s Evou jeli na 14 dní navštívit. Pár procestoval Japonsko od Tokia směrem na jih až po nejjižnější město ostrova Kyusu - Kagoshima. "Vzpomínáme na super jídlo a taky na onsen - perfektní termální lázně na každém kroku, do kterých jsme se úplně zamilovali. A taky do Japonců, kteří jsou zdvořilí, milí a přátelští, i když anglicky se s nimi moc domluvit nedá," líčí Matěj.

Z Japonska si Evi s Matějem přivezli krásný porcelán, ve kterém teď v létě servírující čerstvé české ovoce.

Čajový set a misky...

...z Japonska

Švédský Älmhult

Maloměsto na jihu Švédska jsem spolu s dalšími 200 novináři z celého světa navštívila na pozvání značky Ikea, která tady v 50. letech otevřela svůj první obchodní dům, a dodnes tady má své hlavní zázemí. Dospělí ode mě z téhle cesty moc nečekali, za to očekávání mé šestileté Domi bylo víc než velké. Docela jsem si s tím lámala hlavu, rozhodně jsme jí nechtěla přivézt jen plyšáka z Ikey, ale nakonec mě Ikea přece jen zachránila. V jejím zdejším malém muzeu, které se příští rok s velkou slávou otevře právě ve velkorysých prostorách bývalého obchodního domu, totiž prodává švédský národní poklad - koníka Dala Horse. Zvolila jsem roztomilou mini verzi a přidala k ní i miniaturu profláklé konve z kolekce PS 2002. Spolu s šitíčkem ve tvaru babušky z místního (a skoro jediného) obchůdku bylo nadšení opravdu velké.)

Dala Horse
Mini konvička 
Babuška ze Švédska /Made in China./

A to je všechno přátelé. Budeme rádi, když nám napíšete, jaké dárky z cest jste pro své blízké nebo sami pro sebe přivezli vy.

[

]

Žádné komentáře:

Okomentovat