Rozhovor s Pavlem z Designpropagandy

Představte si český trh s nábytkem před deseti lety. Většina lidí nakupovala v řetězcích a o pořízení designových ikon uvažovala jen opravdu úzká skupina zákazníků. A ještě mnohem užší skupina svou představu realizovala. Tihle lidé s největší pravděpodobností nakupovali v poděbradském obchodě Designpropaganda, který v roce 2004 otevřel Pavel Procházka. Šikovný obchodník podobný koncept nejdříve založil ve Švýcarsku - v zemi, v níž díky emigraci rodičů vyrostl. Posledních deset let už ale naplno žije v Čechách, kde od roku 2009 provozuje na Vinohradech obchod Designpropaganda, který zároveň funguje také jako eshop. Právě z něj na Dejmidarek.cz zařazujeme tipy na ikonické kousky, které vynikají stylovým vzhledem, dokonalou funkcí a kvalitním zpracováním. Zajímalo nás, jak to celé vlastně začalo, nebo které dárky člověk s vášní pro design nejradši dostává. A tak jsme Pavlovi položili našich pět oblíbených otázek. 


Pavel Procházka, foto: Insidecor

Vzpomente si na první moment, který odstartoval Vaši vášeň pro kvalitní design?

Bylo mi pět let, když jsme byli na návštěvě u známých, kde jsem si celý večer hověl v lehátku LC4 od Corbusiera. Rodiče mě museli málem odnést i s ním. Byla to láska na první pohled/poležení, která mě provází už dlouhá léta. Tohle lehátko se zároveň stalo mým prvním designovým kouskem. Pořídil jsem si ho v 16 letech z peněz vydělaných na letní brigádě. 

Lenošku LC4 vyrábí italská značka Cassina

Co považujete za klíčový moment úspěchu Vaší značky Designpropaganda?

Designpropaganda fungovala ve Švýcarsku, kde je v každé větší vesnici nebo městečku obchod s designovým nábytkem, v Čechách jsem do budoucna viděl větší potenciál. Proto jsem se rozhodl sem přestěhovat, ale ze začátku bylo potřeba design opravdu doslova propagovat. Klíčovým momentem úspěchu bylo, když jsme na českém trhu začali nabízet designové kousky, které tady do té doby nebyly dostupné. Tím jsme vyplnili díru na trhu a díky eshopu se propagace designu rozšířila.


Kdybyste dnes mohl začít znova, co byste změnil?

Absolutně vůbec nic… :-) Kdybych mohl něco změnit, tak bych přesunul Českou republiku někam do teplých krajin. Optimálně někam k moři:)

Jakou knihu dáváte nebo chcete dávat jako dárek svým blízkým? Je možné, že knížky budou někdy k dostání i v Designpropagandě?


Darovat knihu je hodně těžký dárek, osobně si pročtu knihu a založím ji do knihovny nebo ji daruji dál někomu, koho stejná tématika může zajímat. Když dávám něco darem, tak se snažím dát něco praktického, z čeho obdarovaný bude mít radost dlouhá léta. Ideálně kousek, který použije každý den nebo ho každý den potěší. Obvykle to je nějaká designovka, když už propaguji ten design… ;-)

O knihách jsem od začátku uvažoval, bohužel ty nejlepší kousky jsou v německém či anglickém provedení, protože se bohužel nedostaly do českého překladu. Možná se ale k tomuhle nápadu vrátím.


Základ pro knížky už je v Designpropagandě připravený - krásné knihovny. Tahle je od dánské značky Normann Copenhagen.

Jaký dárek Vám kdy udělal největší radost?Minulý měsíc se zastavila klientka pro židličku a přinesla mi darem nádherný hrníček autorské výroby, který jsem si natolik oblíbil, že mnohem častěji než dřív teď popíjím čaj. 

I čaj se dá podávat v designovém stylu. Speciální stolek pro jeho servírování navrhl ve 30. letech finský designér Alvar Aalto. 

Tipy na dárky z Designpropagandy najdete v naší kategorii Dárky do bytu

[

]

Žádné komentáře:

Okomentovat