Začtěte se do japonské atmosféry: Zažili jsme autentický čajový obřad

Musíte si sundat boty a pokleknout. Usednete k malému stolečku, na kterém máte nádobku na saké. Můžete upíjet, těšit se na první chod a povídat si s ostatními. Zakázáno je ale probírat témata, která se týkají politiky, práce a sexu. Zpočátku se cítíte jako ve škole, s úžasnou chutí na jazyku a s nasloucháním historek o životě v Japonsku nepříjemné počáteční pocity ale pomalu mizí. 

Úvodní menu: vývar s krevetovým knedlíčkem a sašimi
Účastníci obřadu: naši noví známí plus Evi a blogerka Sandra
Grilovaný losos marinovaný v miso pastě, vařená podzimní zelenina a konjaku a také chobotnice nebo grilovaný mořský vlk se solí
Detail na vařenou zeleninu 
Mořský jazyk
Chobotnice
A na závěr wagaši - dezert z rýžové mouky a fazolové pasty
Po skvělém jídle následoval první doušek horkého nápoje - našlehaného práškového čaje maččaNe všem chutná, ale mně jeho svěží a lehce nasládlá chuť docela zaujala. Fascinující byla i jeho samotná příprava, při které se hodně svižně šlehá bambusovou metličkou. 

Našlehaný práškový čaj mačča
Kromě čajů a alkoholu se během obřadu podávala i čistá voda. 
Čajový obřad se pořádál v japonské restauraci Miyabi u příležitosti jejích 20. narozenin. Obřadem nás provázela zakladatelka a majitelka podniku Darja Kawasumi, která byla přes třicet let vdaná za japonského manžela, s nímž žila v jeho rodné zemi, kde mu porodila a vychovala čtyři děti. Z jejího vyprávění bylo zřejmé, že život v cizí zemi nebyl úplně snadný, ale zároveň rozhodně zajímavý a inspirující. Dnes Darja opět žije v Čechách, kde se věnuje své pražské restauraci s nabídkou japonské kuchyně. 

Darja při přípravě zeleného čaje
Čajový obřad v Miyabi
Čajový obřad, který svou současnou podobu získal během 15. a 16. století, je pro Darju celoživotní láskou. Fascinuje ji vzájemnost hostitele a hosta, kteří se navzájem potřebují. Právě jejich vztah je spolu s elegantní estetikou hlavní podstatou celého obřadu. K příjemnému vizuálnímu dojmu přispívá také kaligrafie a ikebana (aranžování květin), které dekorují obřadní místnost. I cukroví je zdobeno tak, aby lahodilo oku. Jeho sladká chuť pak připravuje buňky na hořký čaj. 

Výstava panenek Kokeshi v přední části restaurace 
Celý obřad bych shrnula jako skvělý zážitek, který mou mysl otevřel novým myšlenkám. A chuť celého menu byla tak fantastická, že si ji hodně ráda zopakuji při další návštěvě restaurace, tentokrát ale v její přední části, kde se nesedí na patách, ale na židli.)

[

]

Žádné komentáře:

Okomentovat