Jak se slaví Vánoce ve světě i v budoucnosti

U nás je to jasné. Na první adventní neděli zapálíme první svíčku, čímž pro nás nezačne vánoční klid, ale davové šílenství. Všude jsou fronty. Na ulicích, v obchodech i na poště. Sháníme dárky, pečeme cukroví a snažíme se uklidit rok staré pavučiny ve všech možných koutech bytu. Pak se ale uklidníme, rozkrojíme jablíčko, pouštíme lodičky, líbáme se pod jmelím a s radostí v očích rozbalujeme dárky od Ježíška, na kterého věříme, i když jsme převážně ateistický národ. Jak to ale vypadá jinde? Pojďte si přečíst, ve které zemi dárky rozdává čarodějnice Befana, nebo kde se místo pod stromeček dávají do bot. A podíváme se také do filmu i do budoucnosti.

Ilustrace: Stephanie Baxter
V Británii

Dárky tady
(stejně jako třeba v Austrálii nebo ve Francii) nosí Otec Vánoc, který je má dávat do připravených punčoch. Ovšem ne 24. prosince, ale až druhý den ráno. Zdejší adventní kalendáře tak mají o políčko víc. Pravda je ale prý taková, že se dárky shromažďují pod stromečkem a to klidně třeba už od 1. prosince, kdy už může být ozdobený. Sváteční pokrm zastupuje pečený krocan a namísto cukroví se podává vánoční pudink a koláčky nadívané kandovaným ovocem.

Názorná ukázka: Pusťte si vánoční díl britského seriálu Peppa Pig a budete mít jasno.)


Legendární Peppa slaví Vánoce

V Dánsku

Zdejší děti nepíšou dopis Ježíškovi, ale Julemandovi - vánočnímu muži, který má hodně společných rysů s americkým Santa Clausem. Stejně jako on žije na Severním pólu a jezdí na saních, ale kromě své vánoční povinnosti se věnuje i vlastní rodině. Má totiž ženu a děti. S vánoční přípravou (která se obejde bez zbytečného veleúklidu) se tady začíná 1. prosince, kdy Dánové koupí svíčku kalenderlyse, která má po straně čísla od 1 do 24. Důležitým mezníkem je ale už první pátek v listopadu, kdy se na trhu objeví vánoční pivo julebryg. Od půlky listopadu tady pak začínají julefrokoster - tedy vánoční večírky. Na stromeček se v téhle skandinávské zemi věší vlaječky nebo kornoutky se sušenkami a místo v rohu je uprostřed místnosti, aby se kolem něj dalo tančit a zpívat koledy.

Názorná ukázka: Přečtěte si krásný rozhovor s Markétou Vester - českou blogerku, která žije v Dánsku.


 Vánoční muž Julemand doma u Vesterových, zdroj: Nordic Day

V Itálii

Žádný shon ani stres, ale příjemná pohodička a chvíle strávené v rodinném kruhu. Spíš než na výzdobu stromečku se Italové soustředí na výrobu Betlémů, které tady mají velkou tradici. Štědrý večer je tady slavnostní, ale ne tolik jako den po té, kdy se servíruje oběd na Boží hod. V ten den se zároveň rozbalují dárky, ale v minulosti to bylo tak, že si na ně děti musely počkat až do 6. ledna, kdy dostaly drobnosti do punčoch od Befany - hodné čarodějnice, která létá na koštěti a hodným dětem rozdává sladkosti a dárky. Na ty zlobivé čeká uhlí. A zdejší menu? Hodně lákavé! Třeba pečené artyčoky, kaštanové pyré se šlehačkou nebo panettone - zákusek podobný naší vánočce.

Názorná ukázka: Italské Vánoce na svém blogu moc hezky přibližuje spisovatelka Karla Šimonovská, jejíž knížku Zrzavé dětství v socialismu najdete i mezi našimi tipy na dárky.


Vánoční Panettone na blogu Merceditas Bakery
Ve Francii

Vánoce jsou tady hodně podobné těm našim. Adventní zapalování svíček, postupné ujídání 24 čokoládiček i bohatá výzdoba. Dárky ale nosí Pére Noel (Otec Vánoce), který je schovává do bot. Děti si je tedy velmi pečlivě vyčistí a dají před krb (nebo na jiné místo v obývacím pokoji). Sváteční menu je samozřejmě velmi kulinářské a jeho zlatým hřebem je pečené maso - husa nebo krůta. Typické je ale také podávání čerstvých ústřic, lanýžů a buche de Noel - vánočního dezertu ve tvaru polínka se spoustou čokolády. Mňam. 

Názorná ukázka: Na webu programu Déčko najdete animovanou ukázku, jak se slaví Vánoce nejen ve Francii, ale rovnou v celé Evropě.
Ve Francii jsou o Vánocích důležité čisté boty, zdroj: Déčko
Ve spojených státech
Ano, ano, všichni díky dokonalému marketingu značky Coca-Cola známe Santa Clause a jeho stádo sobů i pomocníků, ale zkuste se na americké Vánoce podívat trochu jinak. Třeba očima režiséra Tima Burtona, na základě jehož veršů a obrázků vznikl v roce 1993 animovaný film The Nightmare Before Christmas. Oslavu vánočních svátků si v kultovním snímku, který natočil režisér Henry Selick, vezme na starost šéf halloweenského podsvětí Jack a výsledek je minimálně rozpačitý. Děti rozbalují hororové dárky a Santa málem přijde o život... Nakonec ale všechno dobře dopadne. Jsou to přece Vánoce. 

Názorná ukázka: Pusťte si písničku, ve které Jack objevuje kouzelný svět Vánoc, nebo si přečtěte knížku s původní povídkou od Tima Burtona. Tu najdete i mezi našimi tipy na dárky.


Z filmu Ukradené Vánoce
V budoucnosti

Santa Claus nemůže být hodný napořád. V daleké budoucnosti se z něj stává destruktivní typ, který má podobu Robotického Santy a všechny chce zabít. O čem to mluvíme? O vánočním díle kultovního seriálu Futurama, který Prima Cool vysílala pod názvem V.V. ce. V hlavní roli Leela a Fry.

Vánoční díl seriálu Futurama, zdroj: FanPop
Názorná ukázka: Prostě si pusťte ten díl.

[

]

4 komentáře: