Zero waste život - zvládnu žít bez odpadu?

Je to asi dva týdny, co byl Den Země a na Dej mi dárek jsme uveřejnili EKO KOLEKCI. Všechny její produkty nás chytly za srdce nejen krásou/užitečností, ale hlavně tím, že omezením chemie odlehčíme naší Matičce Zemi a uděláme dobře i našemu tělu. Od té doby ale přemýšlím...je to dost?

A tak jsem začala hledat, co dál, jak můžu pomoct ještě víc? Jak v long run můžu udělat rozdíl? Výsledkem byl objev wasteless blogu TRASH IS FOR TOSSERS, který mi nasadil brouka do hlavy. Autorkou je Lauren Singer, je jí 25 let, žije v New Yorku, jeden den jí svitlo a už čtvrtým rokem žije bez odpadu. Blog srší inspirací, how to's, a když na to koukám, začínám věřit, že bych to mohla zkusit i já. Nemusím jít z 0 na 100, ale malé věci dokážou v long run udělat velký rozdíl. 


Jak na to? Podle Lauren je to easy, jen 2 kroky:


1. Zhodnotit náš každodenní život 

Kolik odpadků produkuju, proč chci produkovat méně (motivace, motivace, motivace!), mám po ruce alternativy a co z toho, co dělám vlastně nepotřebuju? Kolik toho vlastně potřebuju k tomu, abych byla šťastná? 

2. Přechod krůček po krůčku

Ne z 0 na 100, ale 1+1+1+1+1 a tak dál. Už se vidím, jak první den svého wasteless questu sedím na zemi v kuchyni s otevřenou ledničkou a nevím, jak a co si z ní uvařit, protože ryba, kuře, i ty brambory jsou v nějákém sáčku nebo síťce. Tak přesně takhle ne. Jde to jinak, krok za krokem. Zbavit se nejdřív plastu, vyměnit jej za trvanlivější a ekologičtější materiály, vymyslet, jak používat jednu věc na více způsobů, a znovu se zamyslet - co všechno, z toho, co mám doma, vlastně potřebuju? Budu i bez toho šťastná?

No a to je začátek cesty (2 kroky do podrobna rozepsáné tu), kterou už odvážnější vyšlapali přede mnou, a tak nemusím znovu vymýšlet kolo. Stačí kliknout na blog TRASH IS FOR TOSSERS a jít video po videu a nasávat inspiraci, jak na to. 

Jak na zubní pastu:Jak na deodorant:A jak na celou koupelnu bez obalu: 
Pro nekonečno inspirace koukněte taky na ZERO WASTE HOME a na holky z MINTY FINTY, kde Thea a Rozi pravidelně dodávají tipy i pro nás smrtelníky, jak na domácí kosmetiku a domov, který těší i přírodu (jako třeba 3 tipy pro líné ekoteroristy :) ) Naše planeta je jediná s čokoládou, za to pár malých krůčků stojí! 

Tak co, jde do toho někdo se mnou? :)

[

]

3 komentáře:

  1. kuknite sa aj na cesky zero waste blog od Martiny :) http://loveyourhome.cz/blog/
    Pise krasne a ma super tipy na ZW, plus maly e-shop s pytlikmi na ovocie a zeleninu:))

    OdpovědětSmazat